Rozstępy na piersiach – co i kiedy zlikwiduje dyskomfort?

Rozstępy na piersiach zaobserwujemy, jeśli dojdzie do zerwania włókien kolagenowych. Zerwanie następuje z kolei w momencie zbyt szybkiego rozciągania skóry. Przyczyną może być między innymi ciąża, zmiany hormonalne oraz otyłość. Rozstępy na piersiach przyjmują postać prążkowych, czerwonych linii. Jak redukować te zmiany i jak im zapobiegać?

Rozstępy na piersiach a sposoby skutecznej likwidacjiRozstępy na piersiach

Rozstępy na piersiach są zmorą kobiet, którą jednak da się we wczesnej fazie zredukować prostymi środkami. Dobrze dobrane kremy i masaże mogą pomóc w przypadku nowo występujących linii.

Białe i utrwalone zlikwidujemy z kolei wyłącznie profesjonalnymi zabiegami w gabinecie medyków.

Naturalne kremy

Rozstępy na piersiach w ciąży, po ciąży i w każdych innych okolicznościach życia zniwelujemy naturalnymi kremami nawilżającymi. Biust jest delikatnym obszarem ciała i wymaga dostarczania wyłącznie bezpiecznych składników.

Zamiast silikonów, SLSów, parabenów i PPGów, które szkodą ciału i całemu organizmowi, lepiej postawić na kremy z:

  • witaminami A, C, E – odżywiają, regenerują, wygładzają ciało i nadają mu promienny blask.
  • kofeiną – ma działanie drenujące, usuwa toksyny i ujędrnia skórę. Przyspiesza proces rozpadu komórek lipidowych.
  • ekstraktem z ruszczyka kolczastego, czarnego bzu lub innych roślin – mogą pełnić różne funkcje: tonizować, uszczelniać naczynia krwionośne, zwiększać napięcie skóry, przyspieszać regenerację.

Wspomniane, chemiczne składniki alergizują, wysuszają i pozwalają na to, by do organizmu przeniknęły niebezpieczne związki (np. aluminium, formaldehyd). Skutkiem regularnego smarowania ciała chemicznymi składami są różne choroby skóry i narządów wewnętrznych – także raka.

Krem na rozstępy, który powstał wyłącznie na bazie naturalnych substancji to np. Strialys. Systematyczne stosowanie poprawia mikrokrążenie, nawilża i oczyszcza z namiaru wody i toksyn. Poza redukcją, ma też dobre zastosowanie profilaktyczne. Efekty stosowania kremu zauważymy już po 1-2 tygodniach użycia.

Domowe masaże

Krem na rozstępy na piersiach warto wykorzystywać także podczas masażów. Jeśli chcemy działać skutecznie, włączmy je do każdej, wieczornej pielęgnacji. Przed nałożeniem kremu lub w trakcie smarowania masujmy piersi pokryte rozstępami delikatnie, ale i energicznie. Następuje lepsze ukrwienie, a składniki kremów wchłaniają się zdecydowanie szybciej.

Profesjonalne zabiegi

Zaawansowane rozstępy na piersiach to zadanie dla:

  • Lasera Palomar Emerge – jego głównym działaniem będzie emitowanie do naskórka i skóry właściwej mikrowiązki światła, która przyczyni się do odbudowy skóry.
  • Pollogen Legend – rozstępy znikają przy podgrzewaniu tkanek i uwolnieniu kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny.
  • narzędzia Dermapen/Mezopen – sprzęt przypominający kształt długopisu wykonuje na skórze tysiące mikronakłuć odżywiających głębokie warstwy skóry.
  • Mezoterapii na piersi – za pomocą kaniuli piersiom dostarczone zostają substancje odżywcze w dawkach indywidualnie dostosowanych.

Rozstępy na piersiach a profilaktyka

Rozstępy na piersiach znikają, ale co zrobić, żeby nie doszło do powtórzenia sytuacji? Wspomniane środki likwidujące takie jak masaże i naturalne kremy wykazują działanie profilaktyczne – nadają się do codziennego stosowania, zapobiegającego czerwonym liniom. W trosce o pełen komfort trzeba również zadbać o cały styl życia – np. zmienić dietę na bardziej odżywczą i zbilansowaną. Wskazana jest też aktywność sportowa – zwłaszcza wtedy, jeśli rozstępy są efektem zaniedbania i nagłej nadwagi.


Bibliografia

1. T.A. Musto, Scars and keloids. BMJ, 2004
2. G. Young, D. Jewell, Creams for preventing stretch marks in pregnancy, Wiley, 2012
3. S. Jurkowska, Surowce kosmetyczne, Ekoprem, 1999

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *