Świeże rozstępy – zadbaj o swój wygląd

Świeże rozstępy to coraz częstszy problem nawet dla osób jedzących zdrowo i ćwiczących regularnie na siłowni. Nie znaczy to jednak, że nie warto troszczyć się o swoją skórę. Wręcz przeciwnie – im szybciej podejmiemy zdecydowane kroki, tym większe prawdopodobieństwo, że pokonamy ten problem.

Świeże rozstępy – co jest przyczyną?Świeże rozstępy

Świeże rozstępy to efekt przede wszystkim rozciągnięcia skóry. Kiedy ćwiczymy na siłowni i nasze mięśnie się rozrastają, czy występują u nas duże wahania wagi – wtedy mogą się pojawić. Dodatkowo osoby o jasnej karnacji są narażone na występowanie tego defektu, ze względu na delikatną i wrażliwą skórę. Jest to kwestia genetyki, dlatego w tym przypadku jest to zdecydowanie mniej związane z naszym zaniedbaniem. Jeśli w naszej rodzinie pojawiają się rozstępy bardzo możliwe, że na naszej skórze też się pojawią.

Do powstania rozstępów mogą przyczynić się  również zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków oraz schorzenia np. zespół Ehlersa-Danlosa. Występowanie rozstępów jest mocno prawdopodobne także w okresie ciąży i dojrzewania, kiedy nasze ciało zdecydowanie się zmienia, a skóra rozciąga.

Świeże rozstępy – pierwsze objawy

Świeże rozstępy możemy zauważyć na naszym ciele w postaci pręgów w kolorze fioletowym, sino-czerwonym, różowym. Poprzedzone mogą być lekkim świądem, a rzadziej pieczeniem. Pojawiają się w typowym miejscach, gdzie nasza skóra się rozciąga – brzuch, biodra, ramiona, okolice pośladków, ud. Świadczy to o fazie początkowej rozstępów, która trwa do 3 miesięcy zanim przekształci się w trwałą przypadłość. Z czasem, kiedy rozstępy zaczynają zmieniać kolor na biały – stają się trudniejsze do usunięcia.

Świeże rozstępy – co robić kiedy zauważymy pierwsze objawy?

Wielu z nas nie wie co robić gdy świeże rozstępy pojawią się na skórze. Na pewno musimy przygotować się na systematyczne działanie i większą dbałość o swoją skórę.

W początkowej fazie wskazane są wówczas:

  • delikatny i regularny peeling, nawilżanie i natłuszczanie skóry,
  • masowanie wzdłuż linii rozstępów (rozcieramy, ugniatamy, głaskamy itp.),
  • kremowanie odpowiednimi preparatami stymulującymi produkcję kolagenu – szczególnie warto zwrócić uwagę na naturalne składniki,
  • stosowanie suplementów zawierających np. kolagen, witaminę A+E, cynk, witaminę C.

Kiedy mamy do czynienia z białymi pręgami, wtedy należy zastanowić się nad bardziej zdecydowanymi działaniami. Żeby osłabić ich widoczność można stosować specjalne preparaty na rozstępy, ale  do faktycznie trwałych efektów będzie potrzeba pomoc profesjonalistów. Obecnie w gabinetach kosmetycznych możemy liczyć na specjalne zabiegi, typu laseroterapia. Ostatecznym rozwiązaniem powinno być chirurgiczne wycięcie kawałków skóry, co w skutkach może prowadzić niestety do powstania pooperacyjnej blizny.

Świeże rozstępy  – lepiej zapobiegać

Świeże rozstępy to jeszcze najlepszy moment na to, żeby zadbać o swoją skórę. Starajmy się jednak zapobiegać im poprzez naturalne nawadnianie organizmu – picie dużej ilości wody, kilka szklanek dziennie. Nawilżymy w ten sposób naszą skórę, co dodatkowo pomoże naszemu organizmowi wydalić zbędne toksyny. Stosujmy zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce, szczególnie, te które mają dużo wody jak np. arbuz, cytryna. Ćwiczmy rozsądnie – żeby nie powodować nadmiernych wahań wagi, więc również szybkiego chudnięcia. Masujmy naszą skórę i nie zapominajmy o regularnych peelingach.

Powyższe zalecenia odnoszą się również do kobiet spodziewających się dziecka. Oczywiście wszelkie działanie, szczególnie aktywność fizyczna – powinna być tutaj na bieżąco konsultowana z lekarzem. Świeże rozstępy w ciąży są dość powszechną przypadłością, dlatego warto rozważyć już wcześniej dodatkową pielęgnację skóry za pomocą specjalistycznych kosmetyków, przy zachowaniu dużej ostrożności.

Bądźmy uważni na zmiany naszej skóry. Kiedy zauważymy pierwsze objawy warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Na rynku można znaleźć ich wiele,  chociaż trzeba patrzeć na skład, żeby dodatkowo nie obciążyć naszego organizmu. Krem na świeże rozstępy marki Strialys oparty jest o naturalne składniki, które działają na skórę nawilżająco, wzmacniająco, prowadzą do uelastycznienia i poprawiają mikrokrążenie. Unikajmy kremów zawierających sztuczne barwniki i konserwanty – biorąc pod uwagę dość bogatą ofertę naturalnych preparatów na rynku, naprawdę mamy teraz wybór, co aplikujemy na swoje ciało.


Bibliografia

1. Lorkowska-Precht M.: Leczenie rozstępów – mezoterapia i metody kojarzone. Dermatol Estet 2007
2. S. Jurkowska, Surowce kosmetyczne, Ekoprem, 1999
3. S. S. Shapiro, C. Saliou, Role of vitamins in skin care, Elsevier, 2001

3 komentarze Dodaj swoje
  1. Świeże rozstępy czy nie świeże, ja polecam zabezpieczyć się już wcześniej przed ich wystąpieniem. Najlpeszą opcją jest po prostu robić ćwiczenia rozciągająca i zdrowo jeść.

  2. Pojawienie się świeżych rozstępów na skórze to znak do działania, którego nie powinniśmy zlekceważyć, ponieważ gdy rozstępy staną się jasne to nasza skóra raczej już nigdy nie wróci do poprzedniego wyglądu chyba, że skorzystamy z specjalistyycznych zabiegów

  3. ja mam takie czerwone pręgi pod pachami. Nie wiem skąd się biorą rozstępy w takich miejscach. Niby są to świeże rozstępy, ale są bardzo szerokie ;/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *