Rozstępy u mężczyzn – dowiedz się jak powstają, oraz jak sobie z nimi poradzić

Rozstępy u mężczyzn to problem, który dotyka coraz większą liczbę panów. Zazwyczaj kiedy myślimy o rozstępach, to w naszej głowie pojawia się obraz problemu, który głównie dotyczy kobiet. I jest to po części prawdą, ponieważ to panie znacznie częściej doświadczają tego problemu np. po okresie ciąży. Nie oznacza to jednak, że problem rozstępów nie dotyczy również mężczyzn. Przyjrzyjmy się zatem, co je powoduje, oraz jak możemy temu zaradzić.

Rozstępy u mężczyzn – przyczyny powstawaniaRozstępy u mężczyzn na barkach

Rozstępy u mężczyzn pojawiają się, gdy leżące poniżej tkanki rosną szybciej niż skóra właściwa. Tak powstają liniowe prążki na górnej warstwie skóry (naskórka), w której tkanka wyraźnie się rozrzedziła. Taki nienaturalny wzrost powoduje również pęknięcie drobnych naczyń krwionośnych w skórze, nadając rozstępowi charakterystyczny różowawy lub purpurowy odcień.

W przypadku mężczyzn najczęstszą przyczyną powstawania rozstępów jest szybki wzrost masy lub wzrostu ciała. Okresem, w którym panowie są najbardziej narażeni na występowanie tak niechcianych rozstępów to wiek dojrzewania.

Pomiędzy 13 a 19 rokiem życia, ludzki organizm przechodzi bardzo intensywne zmiany m.in. rośnie oraz zwiększa swoją wagę. Najczęściej pojawiają się wtedy rozstępy na plecach i udach.

Innym powodem powstawania rozstępów jest szybki wzrost masy mięśniowej spowodowany ćwiczeniami na siłowni. Często są one spotęgowane stosowaniem środków dopingujących, których stosowanie prowadzi do bardzo szybkich przyrostów masy mięśniowej w miejscach takich jak ramiona, barki, plecy, klatka piersiowa oraz nogi. Rozstępy u mężczyzn pojawiają się wtedy najczęściej na klatce piersiowej, barkach, nogach oraz plecach.

Czynnikiem, który może prowadzić do wystąpienia najrozleglejszych rozstępów są sterydy. Dodatkowo, w połączeniu ze wspomnianym treningiem na siłowni, doprowadzają do bardzo szybkiego rozrostu tkanki mięśniowej, na który nie jest gotowa nasza skóra.

Dowiedz się więcej na temat metod i zabiegów usuwających rozstępy:
https://kremnarozstepy.pl/metody-usuwania-i-zabiegi-na-rozstepy/

Rozstępy u mężczyzn – jak zapobiegać

Pierwszym krokiem, który pomoże zapobiec powstawaniu rozstępów u mężczyzn, jest zapewnienie skórze wszystkich najważniejszych do regeneracji składników. Mowa tutaj o: cynku, witaminie C i witaminie E. Poza tym, sposobem na zapobieganie rozstępów w przypadku osób ćwiczących na siłowni mogą być specjalistyczne kremy i balsamy o działaniu uelastyczniającym. Można również zdecydować się na stosowanie oliwki, ponieważ posiada ona liczne bardzo wartościowe dla ciała i skóry właściwości.

Innymi sposobami na uchronienie się przed rozstępami są:

  • picie dużej ilości wody,
  • stopniowe zwiększanie masy ciała przy treningach na siłowni,
  • masaże,
  • peelingi.

Jak niwelować rozstępy u mężczyzn

Rozstępy u mężczyzn to przypadłość, o której nie myślimy tak długo, jak nas ona nie dotyczy. Niestety, w momencie, kiedy zauważymy pierwsze oznaki powstawania rozstępów, podjęcie natychmiastowych kroków, które w jednej chwili doprowadzą do ich zniknięcia, są niemożliwe. Najlepszym sposobem na uniknięcie rozstępów jest zapobieganie.

Jeśli jednak twoje ciało pokryte jest czerwonym prążkami, to oznacza to, że to odpowiedni czas, aby rozpocząć stosowanie leków, które stymulują syntezę kolagenu. Najlepiej sprawdzi się tutaj tzw. rybi collage oraz mieszanka witamin A, E i C. Bardziej złożony problem powstaje w momencie, gdy zignorujemy nowo powstałe rozstępy i czekamy aż czerwone ślady znikną, a pozostaną same blade blizny. Wtedy same kremy i balsamy mogą nie wystarczyć. Wtedy, koniecznością może okazać się wizyta w salonie kosmetycznym.

Jeśli jednak z chcemy za wszelką cenę pozbyć się rozstępów domowymi sposobami, to rozwiązaniem będzie krem Strialys, który dzięki swoim składnikom nawilżającym (ekstrakt ze świecznicy groniastej i Dipalmitynian hydroksyproliny), oraz wzmacniającym (ekstrakt z bylicy bożego drzewka, ekstrakt z ruszczyka kolczastego i ekstrakt ze świecznicy groniastej) sprawia, że pojawią się duże szanse na ostateczne oczyszczenie skóry z rozstępów.

Rozstępy u mężczyzn na rękach

Rozstępy u mężczyzn – jak się ich pozbyć?

Gabinety kosmetyczne oferują różne zabiegi, które pomagają pozbyć się rozstępów u mężczyzn. Najlepszym wyjściem w przypadku mężczyzn jest jednak laseroterapia, która poprzez stymulację zwiększa ilość włókien kolagenowych oraz działa skutecznie na zaczerwienione naczynia krwionośne na skórze. Innym sposobem na usunięcie rozstępów oraz blizn jest zastosowanie dermabrazji, czyli peelingu polegającym na mechanicznym ścieraniu uszkodzonego naskórka. Co ciekawe, ten rodzaj terapii sprawdza się również w przypadku blizn potrądzikowych i pooperacyjnych.

Warto wspomnieć również o zabiegu Pollogen Legend, który oddziaływuje tylko na określony fragment skóry i przyczynia się do przyspieszonej produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. W niektórych klinikach spotkamy się również z zabiegami przeprowadzanymi z użyciem Laser Harmony XL PRO iPixel. Zabieg polega na wytworzeniu w skórze mikrouszkodzeń, która następnie odbudowywuje się w znacznie lepszej kondycji.


Bibliografia

1. S. S. Shapiro, C. Saliou, Role of vitamins in skin care, Elsevier, 2001
2. S. Jurkowska, Surowce kosmetyczne, Ekoprem, 1999
3. E. Somer, Encyklopedia witamin i składników mineralnych. Amber, 1997

3 komentarze Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *