Rozstępy u nastolatków – jak się ich pozbyć?

Rozstępy u nastolatków występują znacznie rzadziej niż u osób dorosłych, które szybko przybierają na wadze, czy u kobiet w ciąży, jednak to nie znaczy, że powinny być lekceważone. Co jest przyczyną ich powstawania? Jak z nimi walczyć? Coraz więcej młodych ludzi zadaje sobie te pytania. Jeśli jesteście osobami, które dotknął ten problem to trafiliście w dobre miejsce, gdyż przedstawiamy wskazówki, jak rozwiązać ten problem.

Rozstępy u nastolatków – jak powstają, kiedy, i kto jest na nie narażony?Rozstępy na brzuchu

Powstawanie rozstępów u nastolatków wiąże się z okresem dojrzewania, kiedy ciało rośnie w gwałtownym tempie. Dochodzi wówczas do intensywnego rozciągania skóry, co prowadzi do zrywania włókien kolagenowych.To właśnie dlatego rozstępy u osób młodych umiejscowione są głównie na udach, pośladkach i pod kolanami, rzadko natomiast są widoczne na biodrach czy brzuchu, tak jak ma to miejsce u kobiet w ciąży. Aczkolwiek na rozstępy, oprócz burzliwego wzrostu, ma także wpływ sposób odżywiania.

Te nieatrakcyjne blizny bardzo często powstają również z powodu zbyt szybkiego przybierania na wadze. Nastolatkowie, którzy są najbardziej narażeni na rozstępy, to osoby które szybko rosły, lub u których wystąpił szybki wzrost wagi masy ciała.

Rozstępy u nastolatków – jak uniknąć albo przeciwdziałać?

Aby przeciwdziałać lub uniknąć rozstępów u nastolatków, warto zastosować dietę, najlepiej bogatą w cynk, który bierze udział w syntezie włókien kolagenowych. Jeśli chodzi o pielęgnację, dobrym rozwiązaniem będą tłuste kosmetyki, które minimalizują ryzyko powstania rozstępów oraz nawilżają i natłuszczają skórę. Nie można zapominać także o aktywności fizycznej, dzięki której waga będzie kontrolowana i nie dojdzie do gwałtownego tycia.

Jakie kremy stosować na rozstępy u nastolatków?

Krem na rozstępy u nastolatków, bez dwóch zdań jest bezpieczniejszą metodą ich pozbycia się niż działania inwazyjne. Należy jednak pamiętać, że skuteczność w redukcji rozstępów zależy w dużej mierze od tego, na jakim etapie podjęliśmy się ich usuwania. Dobre kosmetyki mogą zmniejszyć widoczność prążków zarówno w fazie zapalnej, jak i bliznowacenia się. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie naturalnego kremu Strialys, który zawiera przede wszystkim składniki o działaniu regenerującym. Dzięki nim dochodzi do odnowy włókien kolagenu i elastyny, które budują strukturę skóry.

Oprócz tego krem na rozstępy Strialys zawiera składniki aktywne:

  • nawilżające,
  • ujędrniające,
  • wzmacniające naczynka,
  • poprawiające mikrokrążenie,
  • odżywiające.

Krem ten nie posiada żadnych  chemicznych dodatków takich, jak: sztuczne barwniki, emulgatory czy silikony. Nadaje się idealnie dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Lepiej nie zwlekać i podjąć się działania w początkowym etapie – gdy rozstępy są wciąż czerwone. Zwiększa to szanse na całkowite pozbycie się rozstępów u nastolatków.

Rozstępy u nastolatków – ćwiczenia

Na rozstępy u nastolatków ćwiczenia w wodzie są dobrym rozwiązaniem. Aqua-aerobik pomaga nie tylko w redukcji napięcia nerwowego, ale także w zwalczaniu prążków na udach, pośladkach czy biuście. Dobrym ćwiczeniem są także naprzemienne podskoki, które polegają na podnoszeniu, raz jednej, raz drugiej nogi –  do wysokości klatki piersiowej. Szybkie podskoki powodują, że mięśnie są napięte, a ich wzmacnianie sprzyja redukcji rozstępów. Najważniejsze jest to, by się nie załamywać i pamiętać, że rozstępy u nastolatków wcale nie są problemem, gdy właściwie się do tego podejdzie.


Bibliografia

1. David H. McDaniel, Laser therapy of stretch marks, Elsevier, 2012
2. M. Brennan, G. Young, D. Devane, Topical preparations for preventing stretch marks in pregnancy (Review), Wiley, 2012
3. K. Korgavkar, F. Wang, Stretch marks during pregnancy: a review of topical prevention, Wiley-Blackwell, 2014

4 komentarze Dodaj swoje
  1. Te czerwone rozstępy można bezproblemowo zredukować sobie jakimś dobrym naturalnym kremem na rozstępy. Tylko trzeba działać szybko.

  2. Rozstępy na skórze potrafią nieźle namieszać w psychice kobiety. Każda z nas chce być piękna i zadbana, a na pojawienie się rozstępów zazwyczaj nie mamy wpływu. Pojawiają się i już, ale nie ma co się martwić! Trzeba działać i starać się je zredukować poprzez każdy dostępny dla nas sposób.

  3. u mnie jak u większości kobiet rozstępy pojawiły się po ciąży. Po prostu taka moja uroda :D. Smaruje kremem i coś tam się redukuje. Mozę w przyszłości pójdę je usunąć laserowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *