Sposób na rozstępy – czy już wiesz jak się ich pozbyć?

Sposób na rozstępy to niemalże święty Graal poprawiania urody. Większość osób będzie się musiała zmierzyć ze szpecącymi liniami w pewnym momencie życia – czy to po okresie dojrzewania, czy wskutek ciąży, czy też z powodu nagłego przybrania na wadze.

Sposoby na rozstępy – a może sposoby na zapobieganie rozstępom?Rozstępy

Sposoby na rozstępy nie są jak yeti – istnieją! Ich znalezienie może spędzać sen z powiek, ale tak jak w każdym przypadku, tutaj także zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć. Okresami, w których zagrożenie rozstępami jest zdecydowanie największe są: ciąża, nagłe przybranie na wadze lub rozbudowanie masy mięśniowej podczas ćwiczeń czy rozciągnięcie skóry w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu.

Są to sytuacje, w których skóra musi w krótkim czasie rozciągnąć się tak, żeby dopasować się do zmieniającego się kształtu ciała, z czym bardzo często sobie nie radzi.

Przeczytaj również artykuł o maści na rozstępy:
https://kremnarozstepy.pl/wszystko-o-masciach-na-rozstepy/

Niezależnie od przyczyny, warto jej w tym pomóc, więc pamiętaj o takich działaniach prewencyjnych jak:

  • aktywność fizyczna,
  • odpowiednia dieta,
  • regularnie peelingi (najlepiej takie zawierające kwasy owocowe AHA) i nawilżanie skóry,
  • masaże poprawiające elastyczność skóry,
  • rzucenie palenia i nie przebywanie w otoczeniu osób palących (dym papierosowy ma fatalny wpływ na kondycję skóry, co czyni ją także bardziej podatną na powstawanie rozstępów).

Osoby obawiające się rozstępów ze względu na uprawiane przez nie sporty i ćwiczenia siłowe powinny także wystrzegać się zażywania sterydów anabolicznych. Opisane poniżej sposoby sprawdzą się w większości przypadków, ale dla nastolatków najbardziej polecana jest dieta i aktywność fizyczna. Z kolei kobiety w ciąży powinny przede wszystkim zadbać o pielęgnację skóry, uważając jednocześnie na masaże – wiele z nich nie jest zalecanych i bezpiecznych w tym okresie.

Sposób na rozstępy: aktywność fizyczna

Sposobem na rozstępy mogą być ćwiczenia – nie sprawią, że rozstępy magicznie znikną, ale mogą zapobiegać ich powstawaniu oraz znacząco poprawić wygląd i kondycję skóry. Podczas wysiłku fizycznego skóra produkuje kolagen, który zmniejsza jej napięcie. Pomocne będzie zwłaszcza bieganie i jazda na rowerze lub orbitreku, a także ćwiczenia takie jak przysiady czy podnoszenie bioder w pozycji leżącej. Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj żeby skonsultować się wcześniej z lekarzem lub fizjoterapeutą i zadbaj o to, żeby aktywność była dostosowana do twojego aktualnego trymestru.

Ćwiczenia na rozstępy

Sposób na rozstępy: dieta i suplementacja

Sposobem na rozstępy jest także nawilżanie skóry od wewnątrz – poprzez picie dużych ilości wody. Jakich dokładnie? To zależy od wagi, trybu życia i pogody, ale w przybliżeniu powinno się pić około dwóch litrów (ośmiu szklanek) dziennie. Dobrym sposobem na zapobieganie rozstępom będzie też zadbanie o odpowiedni poziom witamin takich jak A, C i E oraz minerałów (cynku i krzemu) w diecie. Można go osiągnąć albo poprzez suplementację, albo spożywanie odpowiednich Dieta na rozstępyproduktów.

Ważne jest także jedzenie produktów, które dostarczą organizmowi odpowiednią ilość białka (można ją obliczyć poprzez pomnożenie swojej wagi przez 75% i zmienienie jednostki otrzymanej wartości z kilogramów na gramy) oraz kwasów Omega-3 i Omega-6. Idealna dieta zapobiegająca powstawaniu rozstępów będzie więc bogata w produkty takie jak: tłuste ryby morskie, olej lniany, orzechy, szpinak, bataty, jajka, mango, marchew i cytrusy.

Sposób na rozstępy: zdrowy relaks

Sposób na rozstępy, który wszyscy kochamy to masaże i aromatyczne peelingi! Wszyscy… poza rozstępami, które zdecydowanie się ich boją. Jeśli chcesz uniknąć powstawania nowych lub zmniejszyć widoczność obecnych, warto poświęcić kilkanaście minut co drugi dzień na rozmasowanie skóry. Zacznij na sucho od delikatnego głaskania, później dodaj oliwkę i przejdź do rozcierania i ugniatania, a następnie rozmasowywania samych rozstępów, jeśli już się pojawiły. Pomocne mogą się okazać także peelingi – najlepiej gruboziarniste, na przykład kawowe, wykonywane co kilka dni pod prysznicem.

Sposób na rozstępy – co, jeśli już się pojawiły?

Sposób na rozstępy, które już widnieją na twojej skórze będzie zależał od tego czy wciąż są one różowe, czy już białe. Ze starymi, przypominającymi długie białe blizny rozstępami nie za wiele da się zrobić – jedynym sposobem na takie rozstępy będą zabiegi w klinice medycyny estetycznej (laseroterapia lub terapia kwasami). Jeśli jednak są one wciąż różowe lub czerwone, skóra wciąż jest do uratowania! Za najskuteczniejsze w walce uważa się kremy przygotowywane z naturalnych składników i posiadające wysoką zawartość kolagenu oraz elastyny (np. Strialys). Dzięki dobremu składowi, możliwe będzie odbudowanie elastyczności skóry, wzmocnienie naczynek i odżywienie komórek, co zapobiegnie pogłębianiu się i powstawaniu nowych rozstępów oraz ograniczy widoczność już istniejących. Wśród składników aktywnych warto szukać takich jak: ekstrakty z bluszczu pospolitego, bylicy bożego drzewka, ruszczyka kolczastego, świecznicy groniastej, żeń szenia właściwego i kociego pazura, a także proten jedwabiu i kofeiny. Mają one działanie wzmacniające, ujędrniające, poprawiające krążenie, nawilżające i przeciwdziałające nadmiernemu napięciu, osłabieniu i starzeniu się skóry.

Takie kremy są najlepszym, nieinwazyjnym i bezpiecznym nawet dla alergików sposobem na poradzenie sobie ze świeżymi rozstępami. Mogą je także stosować osoby, które nie mają rozstępów, a chciałyby zapobiec ich pojawieniu się. Różne sposoby na rozstępy oczywiście nie wykluczają się wzajemnie: jeśli zależy ci na dobrej kondycji skóry na długie lata warto zastosować je wszystkie lub możliwie jak największą liczbę. Nie istnieje jeden magiczny sposób na rozstępy, który zastosowany raz pozwoli o nich zapomnieć raz na zawsze, jednak jeśli będziesz dbać o dietę i nawodnienie, stosować peelingi i masaże, a także nawilżać skórę odpowiednimi olejkami lub kremami, istnieje duża szansa, że problem nigdy nie będzie cię dotyczył.


Bibliografia

1. M. Brennan, G. Young, D. Devane, Topical preparations for preventing stretch marks in pregnancy (Review), Wiley, 2012
2. F. Soltanipoor, M. Delaram, S. Taavoni, H. Haghani, The effect of olive oil on prevention of striae gravidarum: A randomized controlled clinical trial, Elsevier, 2012
3. D. H. McDaniel, Laser therapy of stretch marks, Elsevier, 2002

3 komentarze Dodaj swoje
  1. Ja to zawsze preferowałam dwa sposoby na rozstępy. Jeden to skuteczny naturalny krem, w składzie którego nie znajduje się żadne chemiczne badziewie. A drugi sposób to oczywiście laser 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *