Rozstępy na plecach stanowią jeden z najczęściej występujących defektów estetycznych ciała, spowodowany nadmiernym rozciąganiem się skóry. Rozstępy dotykają przede wszystkim kobiet w ciąży, osób ćwiczących na siłowni, ale także i nastolatków wchodzących w okres dojrzewania i cierpiących na gwałtowne zmiany wagi. Dowiedz się jakich kosmetyków i sposobów możesz użyć by zapobiec powstawaniu rozstępów.
Rozstępy na plecach – jak powstają
Rozstępy na plecach to problem wielu osób, sine, często czerwone ślady na powierzchni skóry doprowadzają wielu ludzi do kompleksów, spowodowanych często nieatrakcyjnym wizualnym aspektem zmian skórnych.
Przyczyn powstawania rozstępów na plecach jest wiele. Nadmierne rozciąganie się skóry a tym samym osłabienie jej powoduje zerwanie sieci kolagenowych i elastynowych, które są podstawą struktury skóry. Rozstępy same w sobie nie są niebezpieczne, jednakże ze względu na swój wygląd zaliczane są do defektów natury estetycznej.
Rozstępy na plecach które posiadają wpierw formę zasinionych lub czerwonych śladów, a następnie białych blizn są elementem który da się rozwiązać jedynie przez zastosowanie zabiegów, lub długotrwałą pielęgnacje, winę za to ponosi stan zapalny który po około pół rocznej obecności zanika, zamieniając pierwotne czerwono-sine ślady w białe, pomarszczone blizny, które można ukryć przy pomocy zabiegów i metod z zakresu medycyny estetycznej.
Przeczytaj artykuł na temat metod usuwania rozstępów:
https://kremnarozstepy.pl/metody-usuwania-rozstepow/
Główne czynniki odpowiadające za powstawanie rozstępów na plecach to min:
- Znaczny wzrost masy ciała w bardzo krótkim czasie,
- Czynniki genetyczne,
- Przyjmowanie substancji zawierających kortykoidy,
- Wzrost masy mięśniowej rozciągającej powłokę skóry.
Rozstępy na plecach są częstą przypadłością nastolatków a także osób uprawiających sporty siłowe, kulturystów. U osób dojrzewających powstają na skutek bardzo szybkiego wzrostu jak i zwiększenia masy ciała, organizm w takiej sytuacji nie może sobie poradzić z produkcją nowych komórek, doprowadzając do znacznych ubytków w skórze. Plecy same w sobie są najszybciej rosnącą częścią ciała, dlatego też rozstępy w tym miejscu są bardzo częstym defektem nastolatków i osób ćwiczących górne partie ciała, szybki wzrost masy mięśniowej to jeden z głównych powodów rozrywania się powłoki skórnej pleców.
Rozstępy na plecach – Jak uniknąć problemu
Aby uniknąć pojawienia się nieatrakcyjnych rozstępów na plecach najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednie nawilżenie skóry za pomocą różnego rodzaju kremów i balsamów. Jednym z najlepszych dostępnych na rynku kremów jest krem przeciw rozstępowy Strialys, który przez swoje regenerujące właściwości i aktywne składniki nawilża, ujędrnia i natłuszcza, zapewniając zerwanym włóknom kolagenowym czas na odbudowę i poprawę ich kondycji, dodatkowo naturalny skład kremu jest idealny dla osób cierpiących na wrażliwość skóry, która przy zerwaniu włókien kolagenowych jest narażona na podrażnienia jeszcze bardziej niż zwykle. Dzięki temu dobrze użyty krem jest w stanie zaradzić problemowi w samym zarodku.
Wiele osób cierpi jednak na rozstępy ze względu na predyspozycje genetyczne, objawiające się zaniżoną produkcją kolagenu i elastyny.
Odpowiednim sposobem na wzmożenie aktywności tych dwóch składników będzie zastosowanie diety zawierającej duże ilości takich składników jak:
- Witamina A,
- Witamina E,
- Krzem,
- Cynk.
Składniki te przez swój wkład w budowę kolagenu i elastyny są w stanie zapewnić ich wzmożoną aktywność w organizmie, odbudowując w szybkim czasie braki w powłoce skórnej pleców.
Warto także zapoznać się z innymi sposobami na walkę z uporczywymi rozstępami na plecach, peelingi chemiczne, światłoterapia czy terapia laserowa to metody szczególnie polecane każdemu posiadaczowi rozstępów, odbudowują one tkanki od środka, dzięki czemu są w stanie zwalczyć rozstępy w bardzo szybki sposób, doprowadzając tym samym do ich całkowitego zaniku, w najgorszym przypadku zostawiając jedynie słabo widoczne, zagojone białe ślady na skórze pleców. Polecaną formą peelingu dla osób chcących zwalczyć rozstępy w domu jest peeling który można stworzyć posiadając oliwę z oliwek i fusy z kawy.
Peeling z fusów i oliwy podobnie jak peeling aloesowy nawilża skórę i ujędrnia ją powodując zahamowanie rozrostu rozstępów. Równie polecanym sposobem na eliminację rozstępów jest dieta wysoko nasycona w witaminy A, B1 i D, oraz pierwiastki jak cynk i krzem, które utrzymują skórę w dobrej kondycji, a także poprawiają wygląd tkanek podskórnych, pozytywnie działając na zanik rozstępów.
Masaże to także jedna z najczęstszych form walki z rozstępami. Wraz z połączeniem specjalistycznych kosmetyków masaże pozwalają na ujędrnienie skóry poprzez prawidłowe ukrwienie miejsc z występującymi rozstępami. Poprawa mikrokrążenia w rejonie pleców zapewnia stabilność fizjologiczną organizmu, doprowadzając tym samym do jego szybkiej i efektywnej odbudowy, powodującej znaczne ukrycie rozstępów.
Rozstępy na plecach – defekt do rozwiązania
Rozstępy na plecach to problem wielu ludzi, niestety nierzadko doprowadzający do wielu problemów natury estetycznej. Codzienna pielęgnacja kremami lub balsamami jest w stanie zapewnić nam odpowiednie efekty w redukcji występujących na ciele rozstępów. Warto także pamiętać o odpowiedniej diecie zawierającej niezbędne składniki, pielęgnacja skóry od środka przy pomocy witamin i mikroelementów jest tak samo ważna jak pielęgnacja od zewnątrz, czy to za pomocą kosmetyków, czy dzięki stosowaniu zabiegów estetycznych.
Rozstępy na plecach można skutecznie wyleczyć, jednakże warto rozpocząć kuracje już od samego początku, kiedy zauważymy pierwsze objawy osłabienia włókien skóry, czyli pojawienie się czerwonych stanów zapalnych – działajmy jak najszybciej. Do momentu kiedy rozstępy zaczną blednąć i zamieniać się w nieatrakcyjne blizny, wciąż będziemy mieć możliwość ich szybkiego, precyzyjnego usunięcia.
Bibliografia
1. M. Brennan, M. Clarke, D. Devine, The use of anti stretch marks’ products by women in pregnancy: a descriptive, cross-sectional survey, 2016
2. T.A. Musto, Scars and keloids. BMJ, 2004
3. M. Lorkowska-Precht, Leczenie rozstępów – mezoterapia i metody kojarzone, Dermatol Estet 2007