Olejek rycynowy na rozstępy – sprawdzony sposób!

Olejek rycynowy na rozstępy to nieco zapomniany, ale nadal bardzo skuteczny sposób w walce z tym uciążliwym problemem.  Produkt jest pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego już od kilku tysięcy lat. Początkowo był produkowany w Indiach i Egipcie. Jego cenne właściwości sprawiły, że został rozpowszechniony na całym świecie.

Olejek rycynowy na rozstępy – skład i działanieOlejek rycynowy na rozstępy

Olejkiem rycynowym na rozstępy możemy cieszyć się niemalże każdego dnia. Jest to bowiem produkt w pełni naturalny, zawierający liczne kwasy tłuszczowe pomagające zregenerować naszą skórę.

Składa się z glicerydów:

  • kwasu rycynolowego (80%),
  • kwasu oleinowego (7%),
  • kwasu linolowego (3%),
  • kwasu palmitynowego (2%),
  • kwasu stearynowego (1%).

Mieszanina tych składników sprawia, że olejek doskonale nawilża i zmiękcza skórę. Ponadto olejek zawiera witaminę E oraz składniki mineralne. Wymienione substancje są odpowiedzialne za nadanie jędrności i elastyczności skóry, a także wyrównanie jej powierzchni.

Przeczytaj o tym jak dobrać najlepsze serum na rozstępy:
https://kremnarozstepy.pl/serum-na-rozstepy-jak-wybrac-najlepsze/

Działanie olejku rycynowego polega na pobudzeniu produkcji włókien kolagenowych oraz elastyny, budujących w skórze swego rodzaju „siatkę”. Jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej elastyczności  – nadanie efektu ściągnięcia. Skóra o dużej zawartości kolagenu jest gładka, miękka i promienna.  W przypadku zerwania „siatki”, w miejscach jej pęknięcia, pojawiają się szczeliny, widoczne jako czerwone blizny (rozstępy). Za pobudzenie skóry do produkcji kolagenu i elastyny odpowiedzialne są wymienione wyżej kwasy tłuszczowe. Potrafią bowiem głęboko wnikać w warstwy skóry docierając do najbardziej wymagających odbudowy miejsc. Skutkiem tego jest uwypuklenie powstałych wgłębień, a co za tym idzie – zapobieganie oraz zmniejszenie widoczności już powstałych rozstępów.

Olejek rycynowy na rozstępy – zastosowanie

Olejek rycynowy na rozstępy stosowany jest w dużej mierze przez kobiety młode, jeszcze przed ciążą w celu zapobiegania powstania rozstępów. Warto zaznaczyć, że olejek rycynowy sprawdzi się również w przypadku osób z już powstałymi rozstępami. Są to głównie kobiety po porodzie, ale także osoby przybierające szybko na wadze lub osoby młode w wieku intensywnego wzrostu. W opisanych przypadkach skóra ulega gwałtownemu rozciąganiu w stosunkowo krótkim czasie, czego efektem jest utrata elastyczności skóry i powstanie nieestetycznie wyglądających rozstępów.

W celu zapobieganiu ich powstaniu należy  nanieść niewielką ilość olejku rycynowego na rozstępy, po czym dokładnie wsmarować, tak aby równomiernie się wchłonął. W przypadku, gdy rozstępu są już obecne na ciele, pomocna będzie mieszanina olejku rycynowego z olejkiem migdałowym stosowana w formie maski. Olejek migdałowy dodatkowo pobudzi krążenie krwi i spotęguje działanie nawilżające. Do naczynia wlej dwie łyżki olejku migdałowego i łyżkę olejku rycynowego i dokładnie wymieszaj. Tak sporządzoną mieszaninę nałóż na rozstępy, pozostaw na kilka minut, po czym zmyj wodą. Zabiegi można powtarzać codziennie, np. w ramach relaksu przed snem. Regularność wykonywania zabiegów z pewnością wpłynie pozytywnie na skuteczność działania i przyspieszy oczekiwany efekt.

Olejek rycynowy na rozstępy – od czego zacząć ?

Olejek rycynowy na rozstępy można stosować poprzez bezpośrednie wsmarowanie w skórę. Niekiedy jednak stosowanie samego olejku rycynowego, u osób o wrażliwej skórze, prowadzi do wywołania reakcji alergicznych. Z tego powodu na początek warto wypróbować ogólnie dostępne na rynku kremy pochodzenia roślinnego, np. Strialys.  Krem odznacza się dobrym i naturalnym składem, dzięki czemu nie powoduje podrażnień. W składzie znajdziemy szereg substancji aktywnych wpływających na uelastycznienie i nawilżenie skóry, m.in ekstrakt z bluszczu pospolitego, żeń-szenia właściwego, a także proteiny jedwabiu.

Krem dzięki bogactwu składników naturalnych jest delikatny, jeżeli nie ma przeciwwskazań może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz młodzież zmagającą się z trudem dojrzewania. Zaleca się go w celu zniwelowania świeżo powstałych rozstępów. Rezultaty są zauważalne już po kilku tygodniach stosowania, przez co szybko zapomnimy o problemie i będziemy mogli cieszyć się piękną, gładką skórą.


Bibliografia

1. K. Korgavkar, F. Wang, Stretch marks during pregnancy: a review of topical prevention, Wiley-Blackwell, 2014
2. T.A. Musto, Scars and keloids. BMJ, 2004
3. S. Jurkowska, Surowce kosmetyczne, Ekoprem, 1999

3 komentarze Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *