Preparaty na rozstępy – co i jak stosować

Preparaty na rozstępy to produkty, które powinny pomóc pozbyć się brzydkich zmian na skórze, jakimi są rozstępy, niezależnie od ich pochodzenia. Znalezienie odpowiedniego kosmetyku nie jest rzeczą prostą, ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów z takim właśnie przeznaczeniem. Czym się zatem należy kierować w ich wyborze.

Preparaty na rozstępy dostępne na rynkukrem na rozstępy strialys

Preparaty na rozstępy dostępne na rynku to głownie kremy i balsamy redukujące i przeciwdziałające rozstępom. W większości są to produkty pochodzenia naturalnego lub półsyntetycznego, złożone z wyciągów z różnych roślin leczniczych, które wspomagają budowę włókien elastyny i kolagenu.

Również preparaty nawilżające i ujędrniające skórę są szeroko dostępne w sprzedaży. Wiele produktów posiada też w swoim składzie substancje wzmacniające naczynia skóry.

Preparaty na rozstępy – składniki

Preparaty na rozstępy powinny zawierać składniki, które odpowiadają za:

  • regenerację,
  • nawilżenie,
  • poprawę mikrokrążenia,
  • ujędrnienie skóry.

Preparaty na rozstępy

Składniki regenerujące skórę mają na celu pomóc procesowi odbudowy jej prawidłowej struktury. Substancje takie jak olejek z rozmarynu, lawendy czy nasion dzikiej róży pobudzają odbudowę skóry, przez zwiększenie w niej ilości włókien kolagenu i elastyny. Odpowiednio wcześnie podjęte stosowanie takich produktów daje duże szanse na całkowite pozbycie się rozstępów.

Nawilżenie skóry otrzymamy dzięki różnym naturalnym olejom, takim jak olej z krokosza oraz olej canola, ale także nawilżenie wspomogą ekstrakt ze świecznicy groniastej, mocznik czy dipalmitynian hydroksyproliny, substancja czynna otrzymywana z roślin, o silnym dziłaniu zarówno nawilżającym jak i ujędrniającym.

Aby poprawić mikrokrążenie kluczowym działaniem jest naprawa i uszczelnienie naczyń włosowatych skóry. Najlepszymi substancjami do tego będą ekstrakty z bluszczu pospolitego i kociego pazura czy witamina E.

Ujędrnienie skóry zapewnią nam takie składniki jak: proteiny jedwabiu oraz białka soi oraz wspomniany wcześniej dipalmitynian hydroksyproliny.

Jednym z produktów, zawierającym wiele z powyżej wymienionych składników jest krem na rozstępy Strialys, całkowicie naturalny preparat na rozstępy we wczesnym ich stadium.

Preparaty na rozstępy – użytkowaniePreparat na rozstępy

Preparaty na rozstępy tylko używane odpowiednio często i właściwie będą działały szybko i skutecznie. Ważne jest, żeby skóra przed nałożeniem kosmetyku została dobrze oczyszczona, bo to zapewni, że wchłonie się najwięcej składników produktu i będzie on działał najlepiej. W większości preparaty na rozstępy stosuje się dwa razy dziennie, rano i wieczorem na skórę objętą zmianami rozstępowymi. Trzeba mieć na uwadze, czy produkt nie jest przeciwwskazany, jeśli zamierza się go używać w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią.

Preparaty na rozstępy – współdziałanie

Preparaty na rozstępy we współdziałaniu z innymi czynnikami, takimi chociażby jak dieta, przyspieszą regenerację skóry. Oczywiście zdrowa i zbilansowana dieta oraz utrzymanie prawidłowej, stałej wagi ciała to podstawa. Szczególnie pozytywne działanie na skórę mają takie składniki pokarmowe jak: witamina A, E i C oraz cynk, gdyż uczestniczą one w procesie budowy kolagenu oraz są silnymi antyoksydantami, dzięki czemu wspomagają skórę w odbudowie i uszczelniają naczynia włosowate. Poza tym regularne ćwiczenia fizyczne będą pomocne w utrzymaniu elastycznej skóry. Również odpowiednia jej pielęgnacja, czyli dbałość o jej nawilżenie, poprzez stosowanie balsamów i olejków do ciała jest wskazane w walce z rozstępami.

Ostatnim rozwiązaniem na rozstępy są jeszcze zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Należy tu wyróżnić masaże, peelingi, mezoterapię, karboksyterapię czy zabiegi laserowe.


Bibliografia

1. M. Brennan, G. Young, D. Devane, Topical preparations for preventing stretch marks in pregnancy (Review), Wiley, 2012.
2. S. Jurkowska, Surowce kosmetyczne, Ekoprem, 1999.
3. S. S. Shapiro, C. Saliou, Role of vitamins in skin care, Elsevier, 2001.

2 komentarze Dodaj swoje
  1. Jak już wybieram jakiś preparat na rozstępy to w pierwszej kolejnośći decyduje się na te, które zawierają ruszczyk, żeńszeniowy, kofeinę oraz bluszcz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *