Leczenie kanałowe – sposoby na pozbycie się stanu zapalnego

Śnieżnobiały uśmiech uznawany jest za naszą wizytówkę. Bywa, iż zapominamy o regularnym myciu zębów oraz rutynowych kontrolach u stomatologa. Nierzadko nasze zaniedbania prowadzą do powikłań, które można usunąć jedynie nowoczesnymi metodami, do których należy leczenie kanałowe. Każdy, kto odczuwa ból zęba, powinien czym prędzej zgłosić się na badania kontrolne do sprawdzonego stomatologa.

Na czym polega leczenie kanałowe – w jakich sytuacjach przeprowadzić zabieg?

Znaczna grupa pacjentów nie wie na czym polega leczenie kanałowe, co stwarza duży kłopot dla specjalistów. Otóż, leczenie kanałowe sprowadza się do usunięcia objętej zapaleniem miazgi oraz zastąpieniu jej przez odpowiedni materiał, którym najczęściej jest gutaperka. Leczenie kanałowe nazywane inaczej endodontycznym, to metoda leczenia nieodwracalnych zmian, do których dochodzi w miazdze zębowej.

Miazga wypełnia komorę zęba i jego kanały. Zapalenie prowadzi do obumarcia tkanki, co wiąże się z trudnym do zniesienia bólem. Leczenie kanałowe Gdańsk wykonuje się, aby zapobiec powikłaniom wynikającym z rozwijającego się stanu zapalnego. Nieleczone może doprowadzić do rozwoju ropni, a nawet skutkować usunięciem chorego zęba.

Leczenie kanałowe można przeprowadzić zatruwając ząb, bądź poprzez metodę wykorzystującą mikroskop. Zalety tej metody:

  • leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu jest dokładniejsze, od leczenia tradycyjnego, które obejmuje zatrucie zęba,
  • pozwala dostrzec ewentualne zwężenia i perforacje kanałów,

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym – skuteczność metodySkuteczne leczenie kanałowe zębów.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym, jest jedną z najstarszych metod leczenia zębów. Zatrucie zęba polega na nałożeniu odpowiedniego środka, którym może być pasta lub środek rewitalizacyjny, na objętą zapaleniem miazgę zęba. W ten sposób do miazgi przedostają się toksyczne substancje, które powodują jej powolne obumieranie.

W konsekwencji tego działania pacjent przez dwa tygodnie może być zmuszony do noszenia specjalnego opatrunku na zębie. Dopiero po tym zabiegu lekarz może przystąpić do leczenia kanałowego. Zatruwanie zęba nie jest stosowane podczas leczenia metodą wykorzystującą mikroskop.

Ile trwa leczenie kanałowe – zależności dotyczące leczenia zębów

O tym ile trwa leczenie kanałowe dowiadujemy się podczas wywiadu u specjalisty. Z pewnością wybór metody tradycyjnej nie zakończy się podczas jednej wizyty. W leczeniu tradycyjnym, opierającym się na zatruciu zęba, koniecznych będzie kilka spotkań. Samo zatrucie zęba obejmuje jedną wizytę. Długość późniejszego leczenia zależna jest od wielu czynników. jednym z nich jest stopień stanu zapalnego.

Leczenie kanałowe zębów posiadających więcej niż jeden kanał może trwać odpowiednio dłużej. Czas trwania jednej wizyty zazwyczaj nie przekracza jednej do dwóch godzin. Inaczej jest w przypadku leczenia pod mikroskopem. w tym przypadku leczenie kończy się na jednej wizycie, która nie przekracza 90 minut.

Czy leczenie kanałowe boli – nowe metody leczenia

Ze względu na bezpośrednią ingerencję w miazgę zęba, możemy się zastanawiać nad tym, czy leczenie kanałowe boli. Na szczęście leczenie kanałowe zęba wykonywane jest pod miejscowym znieczuleniem, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu w czasie zabiegu. Oczywiści wiąże się to z odczuciem dyskomfortu, jednak jest w pełni bezpieczne.

Ból po leczeniu kanałowym występuje jedynie w wyniku zatruwania i może wystąpić pomiędzy kolejnymi wizytami. Druga metoda leczenia kanałowego polega na wykorzystaniu mikroskopu. W przypadku tego leczenia może wystąpić jedynie ból migdałków, który niedługo po zabiegu powinien ustąpić.

Jeśli wciąż odczuwamy ból zęba po leczeniu kanałowym, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może oznaczać to, iż jeden z kanałów nie został w pełni oczyszczony i wewnątrz zęba wciąż rozwija się stan zapalny.

Ile kosztuje leczenie kanałowe – koszt zabiegów wchodzących w skład leczenia

O tym ile kosztuje leczenie kanałowe dowiemy się po zakończeniu procesu leczenia. Otóż leczenie kanałowe nie należy do najtańszych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Leczenie kanałowe zęba może kosztować od kilkuset złotych, do nawet tysiąca.Profesjonalne leczenie knałowe zębów przez doświadczonych specjalistów.

Na koszt leczenia kanałowego wpływa miasto, w którym poddajemy się leczeniu, doświadczenie specjalisty oraz liczba kanałów, które musimy wyleczyć. Zęby mogą mieć od jednego do trzech kanałów. Każdy kto zdecyduje się na leczenie kanałowe powinien przeliczyć, ile tak naprawdę kosztuje ten typ zabieg. Leczenie kanałowe pod mikroskopem może przekroczyć kwotę 1000 zł. Wpływa na to nowoczesna technologia wykorzystana do leczenia zębów, oraz wymienione wcześniej zmienne.

Do podanych cen należy dodać koszt ewentualnego prześwietlenia oraz cenę konsultacji stomatologicznych. Bez wątpienia jednak metoda wykorzystująca mikroskop jest polecana przez stomatologów ze względu na precyzję leczenia, jej szybkośc, gdyż zabieg nie trwa dłużej niż 90 minut oraz nie powoduje bólu, jak w przypadku zatrucia zęba. Co więcej, w przypadku metody wykorzystującej mikroskop mamy mniejsze szanse na reendo, czyli konieczność ponownego przeprowadzenia leczenia kanałowego.

5 komentarzy Dodaj swoje
  1. Nie ma co gdybać nad ceną leczenia kanałowego zębów, ponieważ i tak dokładnie dowiemy się ile takie leczenie będzie kosztować u dentysty, a dokładnie gdy zrobi zdjęcie RTG i zaplanuje przebieg leczenia:)

  2. Z tymi znieczuleniami podczas leczenia kanałowego zębów trzeba uważać. Ja jak kiedyś miałem robione kanałowe to potrzebowałem aż dwóch podejść do znieczulenia, ponieważ za pierwszym razem nie podziałało.

  3. Zęby kanałowo leczyłem w K2Dental w Gdańsku i osobiście nie miałem problemów z znieczuleniem zęba, ani z bólem podczas zabiegu. Ból przeważnie jest odczuwany gdy już jesteśmy w domu jak znieczulenie puści 😀

  4. Na temat ceny zabiegu możemy sobie rozmyślać, ale jak duża cena by nie była to warto leczyć swoje zęby i o nie prawidłowo dbać..a właśnie jak by się dbało odpowiednio o higienę swojej jamy ustnej to raczej teraz nie trzeba było by przejmować się ceną takiego leczenia 😛

    1. Mo, a ja ci powiem, że dbam o swoje zęby i jakoś musiałem iść na zabieg leczenia kanałowego. Dla twojej informacji co niektórzy dbają prawidłowo o higienę jamy ustnej, ale i tak muszą leczyć swoje zęby, ponieważ genetycznie mają je po prostu słabe..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *