Białe rozstępy – jak zlikwidować zaawansowane zmiany?

Białe rozstępy są następstwem czerwonych rozstępów. Oznaczają już zaawansowaną fazę, która wymaga specjalistycznej redukcji w gabinecie kliniki medycyny estetycznej. Jak powstają i co robić, kiedy zauważymy pierwsze zmiany?

Białe rozstępy – jakie wyróżniamy przyczyny?Białe rozstępy ba pupie

Białe rozstępy nie pojawiają się nagle – są efektem przemiany pierwszych, czerwonych rozstępów, które mogą budzić dyskomfort i obniżać poczucie wartości. Kiedy skóra rozciąga się w zbyt szybkim tempie, dochodzi często do zerwania włókien kolagenowych. To właśnie główny problem poprzedzający pojawienie się rozstępów.

Aktywność fibroblastów, czyli komórek produkujących kolagen i elastynę jest zbyt mała. Kiedy na ciele obserwujemy pierwsze zmiany, trzeba natychmiast wdrożyć odpowiednią kurację w postaci naturalnej pielęgnacji, masaży oraz ćwiczeń gimnastycznych. Niestety domowe sposoby nie zadziałają już na białe rozstępy – wymagają one udziału wyższej technologi.

Białe rozstępy poddajmy specjalnym zabiegom

Białe rozstępy zlikwidujemy:

  • Laserem Palomar Emerge – jest to rodzaj lasera frakcyjnego, który wyemituje do skóry mikrowiązki światła. Mikrowiązki wnikając głęboko w skórę najpierw uszkodzą tkanki, które dalej zregenerują. Fibroblasty na nowo wyprodukują kolagen i elastynę.
  • Endermologią LPG – kluczowe będzie podciśnienie, pobudzające tkanki. Jest to rodzaj mechanicznego masażu.
  • urządzeniem Pollogen Legend – odpowiada ono za zwiększenie temperatury tkanek do nawet 60 stopni. Po tym procesie nastąpi nowe wytworzenie kolagenu, a także kwasu hialuronowego i elastyny.
  • metodą Surgen – innowacji wykorzystującej energię hybrydową. Białe rozstępy znikną bez inwazji i bólu.

Białe rozstępy a domowe sposoby

Białym rozstępom nie pomogą ćwiczenia i rutynowe pielęgnacje. Są one jednak środkami profilaktycznymi, które warto wdrożyć po usunięciu rozstępów przez lekarza. Podstawową czynnością będzie wymiana kosmetyków – z chemicznych składów (np. silikonów, parabenów, SLSów i PPGów) przerzucamy się na te wyłącznie naturalne. Jednym z nich jest np. krem na rozstępy Strialys, który łączy w sobie ekstrakty roślinne, witaminy i kwasy. Ma też kofeinę o działaniu drenującym i ujędrniającym. Naturalne kremy są też po prostu wsparciem po wyjściu z gabinetu – szybciej zregenerują skórę, odżywią ją i poprawią mikrokrążenie. Smarowanie kremu (min. 1 raz dziennie) trzeba łączyć z masażami (2-3 razy w tygodniu).

Masowanie obszarów najbardziej narażonych na występowanie rozstępów (ud, pośladków, brzucha, piersi) zwiększa przepływ krwi i ujędrnia skórę. Takie masaże można urozmaicać – czasami wykonując okrężne ruchy dłoni podczas wspomnianego smarowania kremu, czasami wykorzystując szorstkie rękawice. Wtedy mówimy o tak zwanym „masażu na sucho”. Zwykły prysznic również jest okazją do pobudzenia komórek lipidowych i zwiększenia profilaktyki przeciw rozstępom – wystarczy naprzemiennie stosować natrysk zimnej i ciepłej wody.

Dla jeszcze większej skuteczności, zadbajmy o zbilansowaną dietę. Słodycze i cukry proste zastępujemy dużą ilością warzyw, owoców, chudego mięsa, pieczywa i kasz pełnoziarnistych. Nie bez znaczenia pozostają kwasy omega 3 i zdrowe tłuszcze. Konieczne jest też wypijanie od 1,5-3 litrów niegazowanej wody mineralnej w ciągu dnia. Profilaktycznie zadziałają także systematyczne ćwiczenia gimnastyczne – przysiady, brzuszki, wykopy lub aerobik w wodzie. Likwidacji rozstępów na udach i pośladkach sprzyja dodatkowo jazda na rowerze i rolkach.


Bibliografia

1. E. Somer, Encyklopedia witamin i składników mineralnych. Amber, 1997
2. M. Lorkowska-Precht, Leczenie rozstępów – mezoterapia i metody kojarzone, Dermatol Estet 2007
3. K. Korgavkar, F. Wang, Stretch marks during pregnancy: a review of topical prevention, Wiley-Blackwell, 2014

3 komentarze Dodaj swoje
  1. na białe rozstępy pierw wolałam spróbować naturalnych sposobów. Korzystałam z serum na rozstępy oczywiście pomyślicie, że nic mi to nie dało, ale tu was zaskoczę, ponieważ sama była zdziwiona, że serum na rozstępy było w stanie dać jakiekolwiek efekty w przypadku białych rozstępów (gdybym tylko zaczęła go używać wcześniej .. ) Efekt był fajny, ale dla mnie niezadowalający, więc skorzystałam z zabiegów 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *